W dwudziestym pierwszym wieku technika motoryzacyjna rozwija się w bardzo szybkim tempie – tak samo jak cała branża, świat nowinek technicznych i ich reklamy. Trudno dzisiaj znaleźć człowieka, który pracuje na pełen etat bez samochodu. W dzisiejszych czasach samochód jest wyznacznikiem wygody, możności pozwolenia sobie na podróż w dowolnym momencie. Coraz więcej ludzi przesiada się z komunikacji miejskiej właśnie do prywatnego samochodu. Dlaczego? Ponieważ cenimy sobie komfort i bezpieczeństwo własnej podróży. Chcemy kierować maszyną i dostać się bezpośrednio tam gdzie chcemy. Dodatkowo jeśli wybieramy swój prywatny samochód mamy całkowity wybór jaka to będzie maszyna, jakie będzie miała parametry, czy jest ona opłacalna dla nas i dla naszego środowiska. Czy podróżowanie autem może być eko?
Samochody elektryczne
Od kilku lat na rynek motoryzacyjny wchodzą nowe i bardziej nowatorskie produkty. Wiele firm i marek zajęło się produkcją samochodów elektrycznych, które po pierwsze miały być krokiem w przód w świecie technologi, a po drugie miały być bardziej ekologiczne niż tradycyjne maszyny spalinowe. Wiele sceptyków mówi jednak, że Polska nie jest gotowa na przyjęcie aut elektrycznych. Dlaczego? Ponieważ nie mamy dostatecznie dużo punktów ładowania takich samochodów, znajdują się one głównie w okolicach dużych miast, co może znacznie utrudnić kierowcom drogę. Trudno sobie wyobrazić, co można zrobić, kiedy rozładuje się nam samochód, a najbliższy punkt ładowania znajduje się kilka lub kilkadziesiąt kilometrów od miejsca naszego obecnego położenia. Dodatkowo punkty ładowania korzystają z prądu z elektrowni w których do stworzenia prądu używa się węgiel – nie jest to więc najbardziej ekologiczna opcja.
Samochody elektryczne fotowoltaika
Jest jednak rozwiązanie tego problemu. Ogniwa fotowoltaiczne odbierają energię z promieni słonecznych i przekształcają ją w prąd zmienny lub stały – czyli taki, którym jesteśmy w stanie naładować samochód elektryczny. Jak wiadomo, nie jesteśmy takiej całej „naładowanej energii” wykorzystać od razu, ale dzięki odpowiednim ładowarkom możemy ją „zamagazynować” i jechać jakby za darmo. Najważniejszym ogniwem w procesie ładowania jest właśnie ładowarka. Możemy wybrać taką profesjonalną, którą najlepiej ładować auto w domu ze specjalnym gniazdkiem o większym napięciu, oraz podróżną – czyli taką gdzie naładujemy auto wszędzie w zwyczajnym gniazdku. Oczywiście ta profesjonalna zaoszczędzi nam dobrych kilka godzin z procesu ładowania – jest o wiele szybsza.
