Woski syntetyczne podstawą konserwacji lakieru pojazdu

Każdy posiadacz pojazdu pragnie, aby był on zadbany i posłużył mu wiele lat. Systematyczne przeglądy techniczne i natychmiastowe naprawianie usterek sprawi, że nasze auto pokona jeszcze wiele kilometrów trasy. Jednak to, co przykuwa uwagę innych, to jego zadbany wygląd. Stan wizualny pojazdu jest istotny, ponieważ na jego podstawie określana jest jego wartość w momencie sprzedaży. Dodatkowo komfort podróży wzrasta, gdy jest ono czyste i zadbane. Ważną rolę w konserwacji auta pełni nakładanie wosków.

Dostępne na rynku woski możemy podzielić na syntetyczne i te, pochodzenia naturalnego. Woski naturalne wytwarzane są z wosku roślinnego lub z wosku pszczelego. Druga grupa, czyli woski syntetyczne, to substancje otrzymywane drogą chemiczną. Co istotne — nie ustępują one miejsca woskom pochodzenia naturalnego, a przez wielu użytkowników są uważane jako trwalsze. Substancje woskowe otrzymane drogą chemiczną tworzą polimerową ochronę karoserii.

Nałożenie tego typu substancji gwarantuje zabezpieczenie lakieru. Chroni przed nadmiernym przyleganiem zabrudzeń, tym samym ułatwiając czyszczenie pojazdu. Warto zaznaczyć, że sam wosk nie jest produktem łatwo zmywalnym dlatego po wizycie w myjni, jego ochrona będzie nadal skuteczna. 

Woski syntetyczne wzmacniają również głębię koloru lakieru. Intensywny odcień i blask są zauważalne gołym okiem. Kolejnym atutem jest wytworzenie niewidzialnej warstwy ochronnej, która zapobiega negatywnym skutkom atmosferycznym, przede wszystkim zimą, gdy nasze pojazdy muszą zmierzyć się z niską temperaturą, śniegiem i deszczem zamarzającym na powierzchni karoserii. Latem z kolei, ochroni przed silnymi promieniami słońca, przez które kolor płowieje. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wosków. Posiadacz pojazdu dzięki ich użyciu może  spłycić widok rys na karoserii, a także zabezpieczyć ją przed korozją.

Wybierając wosk, warto zastanowić się jakiego efektu oczekujemy. Planując sprzedaż pojazdu, powinniśmy zadbać o jego wizualny wygląd i systematycznie używać wosku. Pierwsze wrażenie ma kluczową rolę, a głęboki kolor i błysk lakieru z pewnością zachęcą kupca do sfinalizowania zakupu.