Ochrona lakieru samochodowego to niezwykle istotny proces. Wpływa on na estetykę auta, ale przede wszystkim na jego wytrzymałość i żywotność, a dokładniej mówiąc, na trwałość karoserii. Brak zabezpieczenia lakieru przyczynia się do szybszego powstawania procesów korozyjnych, co znacznie skraca możliwość użytkowania pojazdu. Wysoką ochronę zapewnia powłoka ceramiczna na lakier. Jak się ją nakłada?
Wyczyścić karoserię
Zanim przejdzie się do nakładania powłoki ceramicznej na lakier samochodu, należy dobrze wyczyścić karoserię. Najważniejsze jest, by została ona dobrze odtłuszczona. Powłokę należy nakładać bowiem jedynie na całkowicie czystą powierzchnię. By pozbyć się brudu i drobinek tłuszczu, należy skorzystać ze specjalnego preparatu.
Nanoszenie powłoki
Powłoka ceramiczna na lakier powinna być nanoszona w sposób delikatny i stopniowy. W tym celu należy na szmatkę wycisnąć ok sześciu-ośmiu kropel preparatu. Szmatka powinna być wykonana z mikrofibry. Powłokę nakłada się poprzez wcieranie preparatu w karoserię. Należy to robić stopniowo, na niewielkich powierzchniach, czyli fragmentarycznie. Powierzchnie nie powinny być większe jak 40 cm x 40 cm. Następnie, należy ponownie nanieść preparat na szmatkę i powtarzać czynność na całym aucie.
Czynności końcowe
Kiedy preparat zostanie naniesiony, należy przeprowadzić proces polerowania. W tym celu najlepiej skorzystać z mikrowłókna. Ważne jednak, by do polerowania przejść dopiero, jak lakier zacznie zmieniać kolor pod wpływem nałożonej powłoki. Dzieje się to zazwyczaj w ok. dwie minuty po jej naniesieniu.