Czy warto kupować opony uzywane?

Ceny nowych opon dochodzą do kilkuset złotych za sztukę. Zakup kompletu to więc wydatek rzędu 1,5-2 tysięcy złotych. Część kierowców szukając oszczędności, kupuje je więc na rynku wtórnym, nie zdając sobie sprawy, że taki wybór nie jest najlepszy. Dlaczego takie opony nie gwarantują nam bezpieczeństwa na drodze?

Dobra wysokość bieżnika nie gwarantuje poprawnego działania opony

Kupuje opony używane, bo mają dobrą wysokość bieżnika. Takie zdanie bardzo często pada z ust kierowców, którzy decydują się na ogumienie z rynku wtórnego. Niestety sama wysokość bieżnika nie sprawia, że opona dobrze sprawuje się w każdych warunkach. Mieszanki gumowe, z których wytwarzane są opony, charakteryzują się dobrymi właściwościami tylko przez pewien czas. Wraz z wiekiem twardnieją i nawet jeśli nie były nigdy używane, nie są w stanie zapewnić dobrej pracy.

Problem ten pojawia się szczególnie w chłodniejszych warunkach, gdy używane ogumienie nie działa tak, jak powinno. Wymiana opon na nowe w takim serwisie jak Nord Auto Volvo Olsztyn  szybko rozwiązuje problem.

Używana opona od renomowanego producenta czy nowa ze średniej półki?

Mając do wyboru te dwie opcje, zdecydowanie lepiej wybrać nową oponę od gorszego producenta. Będzie ona charakteryzowała się lepszą przyczepnością, co szczególnie odczuć będziemy mogli na mokrej nawierzchni.

Pamiętajmy, że nowe opony to nie tylko odpowiednia twardość, ale też większy bieżnik i gwarancja. Kupując używane ogumienie, nigdy nie mamy pewności, jak będzie sprawdzało się podczas jazdy. Warto wiedzieć, że wymiana opon w serwisie nie jest tania, a w przypadku, gdy nasze auto nie zapewni nam odpowiedniej przyczepności, będziemy zmuszeni kupić nowe opony i po raz kolejny udać się do warsztatu na wymianę i wyważenie.